Szybki start

Ta nowa wersja programu Word została zaprojektowana z myślą o komputerach Mac. Ten przewodnik pozwala poznać podstawy obsługi programu.

word-main

1. Szybki dostęp do narzędzi i poleceń
Zobacz, co możesz zrobić w programie Word 2016 dla komputerów Mac, klikając karty na wstążce oraz testując nowe i znajome narzędzia.

2. Pasek narzędzi Szybki dostęp
Trzymaj często używane polecenia pod ręką.

3. Odkrywanie poleceń kontekstowych
Zaznaczanie tabel, obrazów i innych obiektów w dokumentach powoduje wyświetlanie dodatkowych narzędzi.

4. Przeszukiwanie dokumentów
Rozpocznij wpisywanie tekstu w polu wyszukiwania, aby błyskawicznie znaleźć to, czego szukasz.

5. Łatwa nawigacja
Opcjonalny pasek boczny umożliwia szybkie przechodzenie między miniaturami stron, nagłówkami, komentarzami recenzji lub zastąpieniami.

6. Skróty na pasku stanu
Kliknięcie dowolnego wskaźnika na pasku stanu pozwala na szybki dostęp do stron w dokumencie, szczegółowych statystyk wyrazów i innych elementów.

7. Pokazywanie lub ukrywanie wstążki
Potrzebujesz więcej miejsca na ekranie? Kliknij strzałkę, aby włączyć lub wyłączyć wstążkę.

8. Zmienianie widoku
Klikaj przyciski na pasku stanu, aby przełączać się między opcjami widoku, lub skorzystaj z suwaka powiększenia, aby dopasować rozmiar strony do swoich potrzeb.

Tworzenie dokumentu

Wybierz polecenie Pusty dokument, aby od razu rozpocząć pracę. Możesz też zaoszczędzić wiele czasu, wybierając, a następnie dostosowując szablon, który jest podobny do wymaganego efektu końcowego. Aby powrócić do tych opcji w dowolnym momencie, kliknij polecenie Plik > Nowy z szablonu.

word-td

Pozostawanie w kontakcie

Musisz pracować w podróży i korzystasz z różnych urządzeń? Zaloguj się, aby łatwo uzyskiwać dostęp do ostatnio używanych plików wszędzie i na dowolnym urządzeniu dzięki bezproblemowej integracji następujących programów i usług: Office 2016 dla komputerów Mac, OneDrive, OneDrive dla Firm i SharePoint.

Znajdowanie ostatnio używanych plików

Niezależnie od tego, czy pracujesz z plikami znajdującymi się na dysku twardym komputera Mac, czy korzystasz z różnych usług w chmurze, kliknięcie polecenia Plik > Otwórz ostatnio używane spowoduje wyświetlenie ostatnio używanych dokumentów i wszystkich plików, które zostały przypięte do listy.

word-ostatnie

Ustawianie preferencji

Coś nie działa zgodnie z oczekiwaniami? W dowolnym momencie możesz łatwo zmieniać i dostosowywać opcje. W menu Word kliknij polecenie Preferencje i skonfiguruj program Word zgodnie ze swoimi potrzebami.

Odkrywanie narzędzi kontekstowych

Zaznaczenie odpowiednich obiektów w dokumencie powoduje udostępnienie kontekstowych poleceń na wstążce. Na przykład kliknięcie w tabeli powoduje wyświetlenie kart Projektowanie tabeli i Układ, a kliknięcie dowolnego wstawionego obrazu — karty Formatowanie obrazu.

word-kontekst

Przeglądanie i śledzenie zmian

Niezależnie od tego, czy chcesz jedynie sprawdzić pisownię, przypilnować statystyki wyrazów, czy w pełni współpracować z innymi osobami, na karcie Recenzja znajdują się podstawowe polecenia umożliwiające śledzenie zmian, dyskutowanie nad zmianami oraz zarządzanie wszystkimi zmianami wprowadzonymi w dokumentach.

word-zmiany

Stylowe formatowanie dokumentów

Na karcie Narzędzia główne kliknij przycisk Okienko stylów, aby wizualnie tworzyć, stosować i przeglądać style formatowania w bieżącym dokumencie. Wyświetlane style możesz filtrować, a także włączać i wyłączać opcjonalne prowadnice stylów i formatowania.

Współpraca z innymi osobami

Kliknij przycisk Udostępnij ten dokument w prawym górnym rogu, aby zaprosić inne osoby do edycji bieżącego dokumentu, skopiować link do lokalizacji pliku w chmurze albo wysłać kopię pliku jako załącznik ze swojej preferowanej usługi poczty e-mail.

word-ws

Pomoc do programu Word

Na pasku menu kliknij polecenie Pomoc, aby wyszukać funkcje i polecenia programu Word, dla których potrzebujesz pomocy, lub kliknij polecenie Pomoc programu Word, aby przejrzeć popularną zawartość. U dołu każdego artykułu pomocy znajduje się formularz opinii, dzięki któremu możesz przekazać nam informacje o tym, czy dany artykuł był dla Ciebie przydatny.

word-pomoc

 


Źródło: Samouczki i szkolenia dotyczące pakietu Office firmy Microsoft.